Началото на Будистките учения в нашия свят е Буда Шакямуни, който със своето ненадминато състрадание към съществата и своето желание да доведе всички тях до съвършено освобождение е възхваляван в писанията като бял лотос измежду хилядите Буди на тази щастлива калпа. Преди той да премине в Махапаринирвана, Буда е предсказал, че неговите действия ще бъдат продължени и неговите учения ще бъдат разпространени и съхранени от Падмасамбава, който често е споменаван от тибетските будисти като Гуру Ринпоче, Скъпоценният учител.
Поканен от Дарма-Царя Трисонг Децен по съвета на великия абат Шантаракшита, Гуру Ринпоче отива до Тибет и разпространява ученията там в огромен мащаб. Той превръща Тибет и целия регион на Хималаите в свещената земя, където Буда Дарма просперира дори след като отдавна е изчезнала в Индия. Благодарение на силата на благословиите на Гуру Ринпоче, не само устните и ценни трансмисии на Нингмапите, но също и ученията и практиките на други школи на Тибетския Будизъм са процъфтели и са се запазили чак до наши дни. Всички ние, които се интересуваме от традициите на Тибетския Будизъм, трябва ясно да осъзнаваме дълга, който имаме към Гуру Ринпоче.
Той е перфектният учител, водач на онези, които искат да напредват по Пътя, и всички молитви към него са с огромна стойност. От тях със сигурност най-важната е Седемредовата молитва. Тя не само е най-силният призив, но и всяка нейна дума е изпълнена с дълбоко значение. Благодарение на прекрасната мъдрост и напътствия на Мифам Ринпоче, ние имаме коментар, който поставя пред нас различни начини, по които седемредовата молитва може да бъде разбрана. Той посочва как този ценен призив съдържа целостта на Тайната Мантра в концентрирана форма.
Без значение на кое ниво, начинаещи или други, Седемредовата Молитва трябва да бъде наш постоянен придружител. Тя е като златен ключ към съкровищницата на ученията. Преди всичко, да рецитираме Седемредовата Молитва е най-добрият начин да призовем Гуру Ринпоче, за да можем да усетим неговото присъствие, да изградим доверие в него и по този начин да получим неговите благословии.
Джигме Кхйенце
Дордон, 2006 г.